شانس 2 قلو داشتن

چه عواملی شانس داشتن دوقلو را فزایش می‌دهد؟

 سن:

افراد بالای 30 سال و افراد بالای35 سال بیشتر احتمال دارد که دوقلو باردار شوند. این به این دلیل است که سطح هورمون محرک فولیکول با افزایش سن والدین افزایش می‌یابد که مسئول رشد تخمک‌ها در تخمدان‌ها قبل از آزاد شدن است. با بالا رفتن سن، افراد به سطوح بالاتری از محرک فولیکول نیاز دارند زیرا تخمک‌های آن‌ها برای رشد به تحریک بیشتری نسبت به قبل نیاز دارند. گاهی اوقات فولیکول‌ها نسبت به سطوح بالاتر واکنش نشان می‌دهند و دو یا چند تخمک آزاد شده و بارور می‌شوند که منجر به بارداری چند قلویی می‌شود.

 سابقه خانوادگی:

سابقه خانوادگی دوقلو‌های همسان لزوماً باعث نمی‌شود که دوقلو باردار شوید با این حال اگر شما دوقلو‌های برادر (غیر همسان) در خانواده خود داشته باشید شانس شما برای داشتن دوقلو افزایش می‌یابد. اگر دوقلو‌های برادر در هر دو طرف والدین یا اهداکننده تخمک یا اسپرم وجود داشته باشد شانس شما برای دوقلو‌ها حتی بالاتر می‌رود.

 وزن:

احتمال بارداری دوقلو در افرادی که وزن بیشتری دارند بیشتر از افراد با وزن کمتر است. چربی اضافی بدن به طور معمول منجر به افزایش سطح استروژن می‌شود و سطوح بالاتر استروژن می‌تواند منجر به تحریک بیش از حد تخمدان‌ها شود. به جای اینکه فقط یک تخمک در زمان تخمک‌گذاری آزاد شود تخمدان‌ها ممکن است دو یا چند تخمک آزاد کنند. در حالی که احتمال دوقلو شدن ممکن است افزایش یابد اما سایر عوامل مرتبط با اضافه وزن می‌توانند باردار شدن را به طور کلی دشوارتر کنند.

 رژیم غذایی:

غذا‌های خاصی که می‌خورید یا نمی‌خورید نیز ممکن است بر شانس شما برای داشتن دوقلو تأثیر بگذارد. در حالی که تحقیقات هنوز ادامه دارد اما برخی از مطالعات نشان داده‌اند افرادی که لبنیات زیادی مصرف می‌کنند بیشتر احتمال دارد دوقلو باردار شوند. یک مطالعه نشان داد که وگان‌ها به طور قابل توجهی کمتر از کسانی که لبنیات مصرف می‌کنند دوقلو باردار می‌شوند. رژیم‌های غذایی شامل محصولات لبنی شانس بارداری چند قلو را به دلیل تحریک تخمدان افزایش می‌دهد. مطالعه دیگری نشان داد که بین خوردن سیب زمینی و افزایش میزان دوقلو‌ها ارتباط وجود دارد. مشابه تأثیر مصرف لبنیات این نظریه وجود دارد که سیب زمینی ممکن است تخمک‌گذاری متعدد را تحریک کند.

 شیر دادن:

احتمال داشتن دوقلو در افرادی که در دوران شیردهی باردار می‌شوند نسبت به افرادی که شیر نمی‌دهند بیشتر می‌باشد. درست است که تغذیه با شیر مادر می‌تواند باروری را سرکوب کند و از بارداری جلوگیری کند اما در شش ماهه اول نوزاد باید شیر مادر را مصرف کند. دوقلو‌ها در افرادی که بارداری‌های زیادی داشته‌اند و خانواده‌های پرجمعیت دارند بیشتر دیده می‌شود. در همین حال سیاه‌ پوستان نیز بیشتر از سفیدپوستان دوقلو باردار می‌شوند در حالی که افراد آسیایی کمتر احتمال دارد که دوقلو باردار شوند.

احتمال داشتن دوقلو چقدر است؟

درمان‌های باروری که تخمک‌گذاری را افزایش می‌دهند می‌توانند منجر به دوقلو، سه قلو یا چند قلو‌ها شوند. حاملگی چندقلو یک خطر بالقوه برای درمان‌های باروری است و احتمالاً می‌توان با نظارت دقیق و درمان هدفمند مانند انتقال تک جنین با درمان IVF یا استفاده از کمترین دوز مؤثر ممکن در هنگام درمان با گنادوتروپین‌ها را کاهش داد. همه درمان‌های ناباروری شانس شما را برای داشتن دوقلو افزایش نمی‌دهند اما اکثر آن‌ها اینطور هستند. در اینجا برخی از درمان‌هایی که ممکن است منجر به دوقلو شدن شوند آورده شده است:

  • کلومید (کلومیفن)
  • فمرا (لتروزول)
  • گنادوتروپین‌ها
  • درمان IVF

نتیجه‌گیری:

شانس شما برای داشتن دوقلو نه تنها به این بستگی دارد که آیا برای باردار شدن تحت درمان باروری قرار می‌گیرید بلکه به سابقه خانوادگی، نژاد، سن و بسیاری از عوامل دیگر نیز بستگی دارد. این عوامل نیز تجمعی هستند و به عبارت دیگر یک فرد قدبلند با سابقه خانوادگی دوقلو‌های برادر بیشتر از یک فرد کوتاه قد بدون سابقه خانوادگی دوقلو در طول درمان‌های باروری دوقلو باردار می‌شود. در حالی که داشتن دوقلو ممکن است مانند معامله دو به یک به نظر برسد که هر زوجی پس از تجربه ناباروری دوست دارد انجام دهد اما واقعاً بهترین کار این است که به فکر سلامت نوزادتان باشید. پزشک شما می‌تواند با نظارت دقیق و انتقال تک جنینی در طول IVF شانس چند قلو شدن را کاهش دهد.

پاسخ دهید