وظایف مرد در زندگی و رابطه زناشویی چیست ؟

وظایف مرد در زندگی و رابطه زناشویی چیست ؟

. وظایف مرد در زندگی مشترک، موضوعی است که هر مردی قبل از رفتن به خواستگاری باید با آن آشنا باشد و آمادگی‌های لازم را کسب کند. در واقع بسیاری از مردان به وظایف خود در زندگی مشترک‌شان آگاه نیستند و همین عامل باعث می‌شود که مسئولیت‌ها بر عهده زنان بیافتد و زمینه ایجاد مشکلات فراهم شود. اما گاهی هم شانه خالی کردن از زیر بار مسئولیت شرایط را بدتر می‌کند تا جایی که نیاز به مداخله درمانگران خانواده ضرورت پیدا می‌کند. در صورتی که احساس می‌کنید همسرتان سهم خودش را در زندگی ادا نمی‌کند، حتما از خدمات مشاوره خانواده استفاده نمایید.

وظایف مرد در زندگی مشترک

اینکه یک مرد به وظایف و مسئولیت‌هایی که در زندگی دارد، واقف باشد و به آن‌ها عمل کند، به طور مستقیم بر کیفیت زندگی زناشویی تاثیر می‌گذارد. چراکه در رابطه بسیاری از زوج هایی که در زندگی مشترک خود مشکل دارند، مرد تمامی مسئولیت زندگی را بر عهده زن خانواده گذاشته است.

بسیاری از زنان به دلیل عدم اطلاع از حقوق اجتماعی خود، تمامی بار زندگی را تحمل می‌کنند، اما به دلیل فشار زیادی که بر روی دوش آنان است، مردان نیز خوشبختی را تجربه نخواهند کرد. زمانی آرامش در یک زندگی زناشویی وجود دارد که هر دو طرف به مسئولیت‌های خود واقف بوده و به آن‌ها عمل کنند.

وظایف مرد در رابطه زناشویی

همانطور که اشاره کوتاهی کردیم، قبل از اینکه مردی به خواستگاری می‌رود، وظایف او در زندگی زناشویی و زندگی مشترک آغاز می‌شود. در واقع زوجین با اطلاع از وظایف و مسئولیت‌های خود در زندگی، کارها را میان خود تقسیم می‌کنند تا شرایط آرامش و خوشبختی را برای خود و همسرشان فراهم کنند.

وظایف حقوقی و قانونی مرد در زندگی مشترک

مطابق قانون کشورمان، زنان و مردان در زندگی مشترک دارای وظایف و مسئولیت‌هایی هستند که بایستی به آن‌ها عمل کنند. وظایف تعریف شده برای مرد در زندگی مشترک، در زمینه اداره زندگی و پرداخت نفقه می‌باشد و زن می‌تواند از او به دلیل عدم انجام این موارد شکایت کند. وظایف قانونی و حقوقی مرد در زندگی مشترک شامل موارد زیر می‌باشد:

  • مسئولیت تهیه غذا، پوشاک، مسکن و لوازم آن، لوازم آرایشی و تزئینی در حد متعارف زمان، مکان و موقعیت زن بر عهده مرد است.
  • در صورتی که مطابق شأن اجتماعی و خانوادگی و یا بیماری، زن نیاز به خدمتکار دارد، بایستی برای او خدمتکار تهیه کند.
  • مسئولیت مداوای بیماری زن در صورت مریضی بر عهده مرد است.
  • هر مرد وظیفه دارد حداقل هر چهار ماه یکبار با زن خود رابطه جنسی برقرار کند و از نظر قانونی جزء حقوق زنان است.

وظایف مردان در زندگی مشترک از نظر روانشناسی

برخی از وظایف مردان قانونی نیست، اما از نظر اخلاقی و روانشناسی مرد بایستی که آن‌ها را انجام دهد تا ضمن تجربه یک ازدواج پایدار، کیفیت زندگی خود را نیز افزایش دهد.

در اولویت قرار دادن خانواده

یک مرد بایستی که پس از ازدواج الویت‌های خود را تغییر دهد و برای داشتن یک رابطه زناشویی پایدار، خانواده خود را در اولویت اول بگذارد.

از دیگر وظایف یک مرد در زندگی مشترک توجه به نیازهای همسر و فرزندان و رفع آن‌ها می‌باشد. حتی مردانی که روابط دوستانه و کاری حساسی دارند، باید بیشتر زمان خود را به خانواده‌شان اختصاص دهند.

عشق ورزی بی قید و شرط

بسیاری از مردان بر این باورند، همین که برای رفاه و آسایش همسر و فرزندان خود تلاش می‌کنند، در حال نشان دادن عشق و محبت خود به آن‌ها هستند. در حالی که باید توجه داشته باشند زنان علاوه بر این گونه حمایت‌ها، نیازمند ابراز‌علاقه کلامی نیز هستند. سعی کنید با گفتن جمله ساده دوستت دارم توجه خود را به او نشان دهید.

وفاداری اصل ازدواج پایدار

آنچه که در فرهنگ ما به غلط رواج پیدا کرده است، این است که تاکید اصلی بر وفاداری زنان می‌باشد. اما وفاداری در یک رابطه کاملا دو طرفه است و از وظایف مردان در زندگی مشترک این است که به همسر خود وفادار بمانند، چراکه بی وفایی و خیانت ضمن از بین بردن سلامت روانی خانواده، باعث از بین رفتن زندگی مشترک نیز خواهد شد.

وقتی مردی به همسر و زندگی مشترک خود وفادار است، در واقع با این کار ضمن نشان دادن عشق و علاقه‌ای که به همسرش دارد، میزان مسئولیت پذیری خود را نیز نمایان می‌کند.

عدم انجام رفتارهای خشونت آمیز

از مهم‌ترین وظایف مردان در زندگی مشترک عدم انجام رفتارهای تند و خشونت آمیز است. به طور کلی رفتار خشونت آمیز باعث از بین رفتن عزت نفس زنان می‌گردد و زمینه ایجاد افسردگی و اختلال اضطراب را در آنان فراهم می‌کند.

زنانی که مورد خشونت خانگی قرار می‌گیرند، تمرکز کافی بر روی اهداف زندگی و تربیت مناسب فرزندان خود را ندارند.

برقراری رابطه جنسی

یکی از اهداف ازدواج، برطرف کردن نیازهای جنسی طرفین است. در رابطه زناشویی که مرد به نیازهای جنسی همسر خود توجه دارد، هر دو طرف از نظر روحی و جسمی آماده هستند و میزان رضایت مندی آن‌ها نیز از زندگی مشترک افزایش می‌یاید.

مردانی که به نیازهای جنسی همسر خود بی توجه هستند، در نتیجه با همسری پرخاشگر، بهانه‌گیر و عصبی مواجه می‌باشند. چنانچه سرکوب امیال جنسی ادامه داشته باشد، در نهایت به طلاق جنسی منجر می‌شود.

توجه به علاقه مندی‌های همسر

بسیاری از زنان به تاریخ‌های مهم زندگی توجه زیادی می‌کنند و در صورتی که مرد این تاریخ‌ها را فراموش کند، بر پایه بی توجهی او می‌گذارند.

از وظایف مرد در زندگی مشترک توجه به خواسته‌ها و علاقه مندی‌های همسرشان می‌باشد. زنان دوست دارند که همسرشان آن‌ها را عاشقانه دوست بدارد، در مورد ظاهر او نظر بدهد و ابراز احساسات کلامی داشته باشد.

به روز بودن

از دیگر وظایف یک مرد در زندگی زناشویی، به روز بودن است. یک مرد باید به عنوان همسر و پدر مطابق زمانه و شرایط از تحصیل، ورزش و تفریح خانواده خود غافل نشود.

مطابق با درآمدی که دارد، پیرامون نیازمندی‌های خانواده خود برنامه ریزی کند و به مشکلات آن‌ها رسیدگی نماید. همواره حتی در سخت‌ترین شرایط زندگی لبخند خود را از همسر و فرزندانش دریغ نکند و در سختی‌ها و مشکلات صبر کنند و با مشورت خانواده از شرایط سخت عبور کند.

سخن آخر

در زندگی مشترک، زنان و مردان وظایف متقابلی نسبت به یکدیگر دارند که بایستی جهت حفظ خانواده نسبت به آن‌ها عمل کنند. مردان علاوه بر داشتن برخی وظایف حقوقی و قانونی همچون اداره زندگی و تامین غذا، پوشاک، مسکن و … بایستی از نظر روانشناسی نیز به همسر و خانواده خود رسیدگی کنند.

اگر همسر شما در زندگی مشترک به وظایف قانونی خود عمل نمی‌کند، قبل از شکایت و مراجعه به دادگاه از مشاوره خانواده استفاده کنید، شاید همسرتان به درستی از وظایف خود آگاه نیست.

پاسخ دهید