مشاوره ازدواج

مشاوره ازدواج

. مشاوره ازدواج به شما در داشتن رابطه ای سالم کمک می کند. ازدواج و انتخاب همسر یک نقطه عطف و مهمترین تصمیمی است که هر هر فرد در زندگی خود انتخاذ می کند. چرا که بعد از ازدواج اهداف زندگی، روابط اجتماعی، خانوادگی، شغل و … شما دستخوش تغییر خواهد شد. به همین دلیل تصمیم برای ازدواج نیاز به پختگی کافی دارد. اما متاستفانه بیشتر مردم، زمان و هزینه زیادی را برای برگزاری مراسم عروسی عالی خرج می کنند تا یک ازدواج عالی ! اگر قصد ازدواج دارید توصیه می کنیم این مقاله را تا انتها بخوانید و یا از خدمات مشاوره ازدواج ذهن نو بهرمند شوید.

آیا فکر می کنید برای ازدواج آماده اید ؟

لطفا قبل از مطالعه ادامه مقاله به سوالات زیر پاسخ دهید :

 • آیا هم اکنون نسبت به مشکلات آینده ازدواج تان نگران هستید و احساس اضطراب می کنید ؟
 • آیا شما یا شریک آینده زندگیتان قبلا روابط نافرجامی را تجربه نموده اید؟ آیا نگران اتفاق افتادن دوباره مسائل قبلی هستید ؟
 • آیا شما یا همسرتان نگران پی بردن دیگری به مسائل و روابط مربوط به گذشته هستید ؟
 • آیا شما و شریک زندگیتان از صحبت کردن در مورد مسائل جدی زندگی مشترک طفره می روید ؟ ( مانند بچه دار شدن، رفت و آمد با خانواده ها، استقلال مالی از خانواده ها و …)
 • آیا نگران خیانت شریک اینده زندگی تان هستید ؟
 • آیا در شرایط سخت شما و همسر آینده تان در کنار هم می مانید ؟ ( بی پولی، بیماری، دخالت خانواده ها، مرگ فرزندان و … )
 • آیا روابط شما و همسرتان تحت تاثیر دخالت خانواده ها است ؟
 • آیا هنگام دعوا شما یا همسرتان رفتار پرخاشگرانه یا دست به بزن دارید ؟

هر یک از شما در زندگی دارای دغدغه ها و ابهامات شخصی خود هستید که هیچ وقت به آن توجه نکرده اید. این مسئله حل نشده به طور ناخودآگاه تاثیرش را بر روی رابطه و ازدواج شما خواهد گذاشت.  که باید این مسائل را قبل ازدواج حل نمایید تا بتوانید یک ازدواج موفق داشته باشید. دریافت مشاوره ازدواج تا حد زیادی به شما در حل این مسائل کمک خواهد کرد.

مشاوره ازدواج چیست و به چه مسائلی می‌پردازد؟

مشاوره ازدواج با روانشناسان به ما کمک می کند تا انتخاب صحیح داشته باشیم. تسلط مشاوران و روانشناسان بر روی مسائل مختلف و مشکلات زندگی مشترک و همچنین دانش آنها بر روی ویژگی های شخصیتی، اختلالات روان شناختی به شما کمک می کند تا بتوانید مسائل پنهای را ببنید؛ که به طور عادی بر همگان پوشیده است. بر اساس تحقیقات انجام شده بر روی طلاق تنها چیزی که می توانید تا 50 درصد احتمال طلاق را کاهش دهد. استفاده از مشاوره ازدواج است. زمانی که با یک نفر آشنا می شوید حتما از جانب خانواده، دوستان، اطرافیان نظر های مختلفی راجب وی به شما انتقال داده می شود؛ اما باید توجه توجه داشته باشید بهترین فردی که می تواند در این شرایط شما را راهنمایی کند یک روانشناس متخصص در حوزه ازدواج می باشد. یک روانشناس در جلسات درمان سوالات و مسائلی را مطرح می کند که شما قبل از آن جسازت بیان کردن این مسائل را نداشته اید. مشاوره ازدواج خوب مشاوره ای است که با کمک آن بتوانید احساسی ترین مسائل زندگی تان را آگاهانه بگیرید.

مسائلی که در مشاوره ازدواج مطرح می شوند

از جمله مسائلی که در مشاوره ازدواج مطرح می شود می توان به موارد زیر اشاره کرد : آرزها، تمایلات، توقعات فرد، خط قرمز ها، مسائل مالی، ارتباط با همسر و خانواده او، خانواده خود فرد، ارزش هاف عقاید، نقش ها، مسئولیت ها، تربیت فرزند، مسائل جنسی، تصمیم گیری ها، نحوه کنترل خشم، اختلالات روانی، اوقات فراغت، اهداف شغلی و شخصی و … در جلسات مشاوره قبل از ازدواج مورد بررسی قرار می گیرد.

مشاوره ازدواج نه تنها در تصمیم گیری های قبل از ازدواج مفید است بلکه می تواند در مدیریت مسائل و چالش های بعد از ازدواج نیز راه گشا باشد.

نحوه برگزاری مشاوره ازدواج به چه شکل است ؟

در مشاوره قبل از ازدواج مشاور روانشناس ازدواج جلساتی را به صورت انفرادی و زوجی به هر دو نفر ارائه می دهد. در مشاوره ازدواج از تست های روانشناسی معتبر استفاده می شود. روانشانس با استفاده از تحلیل دقیق نتایج آزمون و جلسات مشاوره احتمال موفق بودن ازدواج را مورد بررسی قرار می دهد. هدف اصلی مشاوره پیش از ازدواج این است که هر گونه تعارض، اختلاف احتمالی بین زوجین را که سبب به وجود آمدن مشکلات و چالش های بزرگی در آینده رابطه آنان می شود را شناسایی و قبل از این که تبدیل به یک مسئله اساسی در زندگیشان شود رفع نماید.

با تبادل نظر و بحث کردن در مورد تفاوت ها و انتظاراتتان به همراه یک روانشناس مشاور ازدواج ، شما و شریک زندگیتان می توانید یکدیگر را بهتر درک و حمایت کنید.

فواید مشاوره قبل از ازدواج

از جمله مهمترین فواید مشاوره ازدواج می توان به موارد زیر اشاره داشت :

 • تشخیص نقاط قوت و ضعف زوجین
 • بررسی ویژگی ها و اختلالات شخیصیتی
 • تقویت مهارت های ارتباطی و زندگی
 • حل مشکلات و تعارضات در زوجین
 • کاهش استرس و اضطراب افراد در رابطه
 • بررسی گذشته و حل مشکلات پنهان زوجین
 • بررسی مسائل مالی
 • بیان اهداف شخصی، زوجی و خانوادگی

دلایل مهم برای مشاوره قبل از ازدواج

از جمله دلایل مهم برای دریافت مشاوره ازدواج می توان به موارد زیر اشاره داشت :

1- آگاهی پیدا کردن به مسائلی که به تنهایی قادر به مشاهده آن نیستید

یک روانشناس متخصص در زمینه ازدواج به شما کمک می کند تا بتوانید متوجه نیاز ها و احساسات همسر آینده خود شوید. هر یک از ما در دورن خود گره ها و مسائل حل نشده ای داریم که مانع توجه کافی به همسرآینده تان می شود. یک روانشناس خوب به شما در حل این مشکلات کمک می کند تا بتوانید نسبت به احساسات و نیاز های شریک زندگیتان حساس باشید.

2- به شما در انتخاب همسر مناسب کمک می کند

بارها در جلسات مشاوره شاهد شک و تردید افراد نسبت به ازدواجشان بودیم. دریافت مشاوره ازدواج به شما کمک می کند تا در تصمیم گیری برای ازدواج هیچ شکی نداشته باشید.

3- عبور از گذشته

بسیاری از طلاق ها ریشه در اتفاقات گذشته افراد دارد. مشاوره ازدواج به شما کمک می کند تا بتوانید با مسائلی که مربوط به گذشته شماست روبرو شوید و آن را حل نمایید. گذشته ها  گذشته و اکنون نیست اما همین گذشته افکار شما را درگیر می کند و می تواند مشکلات ریشه ای در زدگی شما ایجاد نماید.

آیا به مشاوره ازدواج نیاز دارم ؟ لزوم و اهمیت آن چیست ؟

سوالات زیر را از خود و همسرتان ( کسی که قصد ازدواج با او را دارید. ) بپرسید :

آیا در سن پایین ازدواج کرده اید ؟

آیا  اختلاف سنی شما و هسمرتان بیشتر از پنج سال می باشد ؟

آیا شخص شما از لحاظ مالی به استقلال کامل رسیده اید ؟

آیا والدینتان از یکدیگر طاق گرفته اند ؟

آیا شما و همسرتان از لحاظ عقیدتی و فرهنگ خانوادگی با هم متفاوت هستید ؟

آیا با همسرتان در مورد مسائل مختلف بحث و جدل دارید ؟

آیا به شخص دیگری به غیر از همسرتان فکر می کنید ؟

آیا حس عصبانیت و خشم نسبت به همسرتان برخی اوقات پیدا می کنید ؟

آیا باور دارید که رابطه شما با همسرتان یک رابطه عیق نیست ؟

اگر به سه سوال از سوالات بالا جواب بله داده اید، شما دارای احتمال طلاق بالا می باشید. این به این معنا نیست که شما به طور حتمی طلاق می گیرید ولی ادامه زندگی مشترک برای شما پیچیده و دشوارتر خواهد بود. درمانگر ازدواج در جلسات مشاوره ازدواج به شما کمک می کند تا رابطه و زندگی مشترک بهتریی را تجربه نمایید.

نتیجه بخشی مشاوره ازدواج

در اکثر مطالعات انجام شده در مورد نحوه نتیجه بخشی و تاثیر مشاوره ازدواج بر زندگی مشترک می بینید که در طولانی مدت در 90 درصد موارد نتیجه بخش می باشد. اگر این تحقیقات انجام شده را با دقت بیشتر مورد بررسی قرار دهیم خواهیم دید که المان هایی وجود دارد که نشان می دهد مشاوره قبل از ازدواج بر روی یک زوج تاثیر پذیری بیشتری دارد و یا تاثیر گذار نخواهد بود. در ادامه به طور مختصر باین موارد اشاره شده است

چه زوج هایی نتیجه بهتری از مشاوره ازدواج گرفته اند ؟

بر اساس تحقیقات انجام شده المان های زیر به شما کمک می کند تا متوجه شوید مشاوره ازدواج برای شما نتیجه بخش خواهد یا خیر . اگر المان های زیر را دارید، احتمال نتیجه بخشی مشاوره قبل از ازدواج بر روی شما بیشتر است :

– زوج های جوان

-زوج هایی که هنوز عاشق همدیگر هستند

-زوج هایی که پذیرش درمان و تغییر را دارند

-زوج هایی که عیب های خود را می بینند

مشاوره ازدواج بر چه زوج هایی تاثیر کمتری را خواهد داشت ؟

اگر المان های زیر را بیشتر در خود می بینید؛ احتمال تاثیر گذاری مشاوره ازدواج بر روی شما کمتر است. این جمله به این معنا نمی باشد که باید از زندگی مشترک خود دست بکشید اما باید انتظارهای واقع بینانه ای داشته باشید.

-زوج هایی که زمان خیلی طولانی از مشکلشان می گذرد.

-زوج هایی که طلاق گرفته اند.

-زوج هایی که رابطه خود را از دست رفته می دانند

-ازدواج با کسانی که معتاد به مواد مخدر، الکل و پورنوگرافی و … می باشند.

توصیه درمانگران ما

اگر فکر می کنید که در زندگی مشترک یا با شخصی که قصد ازدواج با وی را دارید، دچار مشکل شده اید. بهترین کار ارجاع هرچه سریعتر به متخصص مشاوره ازدواج می باشد. پرداخت هزینه مالی و زمانی برای حل کردن این موضوع در آینده بیشتر از آنکه فکرش را هم بکنید برای شما به صرفه خواهد بود. چرا که حل این مشکل در آینده علاوه بر پیچیده تر شدن موضوع نیازمند صرف هزینه مالی و زمانی چندین برابر خواهد بود. با مراجعه به درمانگران متخصص در زمینه ازدواج می توانید نتیجه را هر چه سریعتر در زندگی شخصی خود مشاهده نمایید.

پیدا کردن درمانگر مناسب برای مشاوره ازدواج

تصمیم‌گیری برای ازدواج مسئله‌ای بسیار حساس و مهم است و مشاوره گرفتن در مورد آن حساسیت و دقت بیشتری می‌طلبد. برای اینکه بتوانید روانشناس مناسبی را برای ازدواج انتخاب نمایید به وجود فاکتورهای زیر دقت کنید.

داشتن تحصیلات کافی | مشاوره ازدواج

قبل از اینکه برای مشاوره ازدواج نزد یک متخصص مراجعه کنید به تحصیلات او دقت نمایید. روان شناسان بالینی در گرایش خانواده و سایر روانشناسانی که دارای حداقل مدرک کارشناسی ارشد هستند و در حوزه زوج درمانی فعالیت می‌کنند بهترین گزینه‌هایی هستند که می‌توانید برای دریافت مشاوره ازدواج نزد آن‌ها مراجعه کنید.

سابقه فعالیت در زمینه زوج و خانواده

در جلسات مشاوره ازدواج روانشناسان و مشاوران به مرور زمان تلاش می‌کنند حوزه‌های فعالیت خود را محدودتر کرده و در زمینه‌های خاصی خدمات مشاوره و درمان را ارائه دهند. این کار به آن‌ها کمک می‌کند تا بتوانند به‌طور حرفه‌ای‌تر و تخصصی‌تر روی موضوعات تمرکز کنند و در نهایت موفق‌تر عمل نمایند. از همین رو تلاش کنید حوزه فعالیت متخصص موردنظر خود را بررسی نمایید و ببینید آیا در زمینه ازدواج فعالیتی داشته است یا خیر. توجه داشته باشید که صرفاً داشتن تحصیلات نمی‌تواند از نظر تجربی به افراد کمک کند.

انواع خدمات مشاوره ازدواج

روانشناسان برای ارائه مشاوره ازدواج علاوه بر برگزاری جلسات فردی یا زوجی و صحبت کردن در مورد موضوعات مختلف از روش‌های مختلفی کمک می‌گیرند که از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به دو مورد زیر اشاره کرد.

استفاده از تست‌های روان‌شناختی و آزمون‌های شخصیت

برخی روان شناسان برای کسب شناخت بهتر از دو طرف و دادن پیش آگهی در مورد میزان سازگاری آن‌ها با یکدیگر از تست‌های روان‌شناختی نظیر آزمون‌های شخصیت استفاده می‌کنند. این آزمون‌ها می‌توانند ویژگی‌های باثبات فردی هریک از شما را آشکار کرده و به شما نشان دهد تا چه حد می‌توانید با یکدیگر تعامل مثبت داشته باشید.

کمک گرفتن از جلسات گروهی | مشاوره ازدواج

برخی از روانشناسان به زوجین پیشنهاد می‌دهند در جلسات گروهی شرکت کنند که زوج‌های جوان دیگری نیز در آن حضور دارند. در این جلسات افراد از معیارها و ملاک‌های خود صحبت می‌کنند و درمانگر نیز تلاش می‌کند جلسات مشاوره قبل از ازدواج را به سمت اهداف معینی هدایت نماید. تبادل اندیشه‌ها کمک می‌کند افراد ذهنیت بازتری نسبت به ازدواج پیدا کنند و ارزش‌های شخصی خود را بیشتر بشناسند.

چالش‌ها بر سر راه استفاده از خدمات مشاوره ازدواج

استفاده از خدمات مشاوره قبل از ازدواج برای همه زوجین کار آسانی نیست. برخی افراد وقتی به مراجعه نزد روانشناس فکر می‌کنند دچار ترس و اضطراب می‌شوند. آن‌ها ممکن است فکر کنند مسائلی در جلسات فاش می‌شود که آن‌ها برای آن آماده نیستند. در این شرایط بهترین راه‌حل این است که ابتدا نظرات فرد مقابل را در مورد جلسات جویا شده و سعی کنید اطلاعات خود را در زمینه خدماتی که دراین‌باره ارائه می‌شود بالا ببرید. هم‌چنین می‌توانید در مورد این نگرانی‌ها نیز با روانشناس صحبت کنید و در مورد نحوه آماده کردن فرد مقابل از او کمک بگیرید. اگر یکی از طرفین برای مراجعه رضایت ندارد به‌جای صرف نظر کردن از این کار می‌توانید از جلسات مشاوره فردی استفاده نمایید.

شما میتوانید تنها با یک تلفن از خدمات تخصصی مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو بهره مند شوید. جهت رزرو و شروع درمان با شماره های درج شده تماس حاصل نمایید.

سؤالات متداول

مشاوره قبل از ازدواج چیست ؟

مشاوره قبل از ازدواج خدماتی است که به زوجین کمک می کند تا بتوانند بهترین ازدواج موفق و بهترین انتخاب همسر را داشته باشند. البته باید توجه داشته باشید برای حل مشکلات بعد از ازدواج نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

مشاوره ازدواج تا چه حد می تواند به ما کمک کند ؟

مشاوره قبل از ازدواج از یک روانشناس متخصص در زمینه ازدواج طبق نتایج تحقیقات می تواند 62 درصد احتمال طلاق را کاهش دهد.

چرا وجود مشاور ازدواج و مشورت با وی الزامی است ؟

یک روانشناس متخصص در زمینه ازدواج علاوه بر داشتن تجربه کافی در زمینه ازدواج، تسلط کاملی بر روی اختلالات روانی، شخصیت و … دارد که می تواند مسائلی پنهانی را در مورد زوجین مطرح نماید.

پاسخ دهید