علائم بارداری

علائم بارداری

. آشنایی با علائم بارداری برای بسیاری از خانم‌ها اهمیت بالایی دارد چراکه به آنان کمک می‌کند تا هرچه سریعتر از وضعیت خود اطلاع پیدا کرده و اقدامات مراقبتی در زمینه بارداری را شروع کنند. نشانه‌های اولیه بارداری معمولاً مشابه نشانه‌های فیزیولوژیک قبل از شروع عادت ماهانه هستند و به همین خاطر اکثر اوقات از جانب خانم‌ها مورد بی اعتنایی قرار می‌گیرند اما تفاوت اصلی آن‌ها با نشانه‌های پیش از شروع قاعدگی در شدت علائم است. در صورتی که شما باردار باشید نشانه‌ها معمولاً شدت بیشتری پیدا می‌کنند در نتیجه بهتر است برای آگاهی از وضعیت بارداری خود نسبت به نشانه‌های بدنی حساسیت بیشتری داشته باشید.

علائم بارداری

معمولاً اصلی‌ترین نشانه بارداری برای خانم‌ها عقب افتادن تاریخ عادت ماهیانه است و تا پیش از این تاریخ آن‌ها توجه چندانی نسبت به احتمال بارداری خود ندارند. با این حال پیش از عقب افتادن تاریخ قاعدگی نیز نشانه‌هایی وجود دارند که خبر از بارداری می‌دهند. البته باید گفت دقیق‌ترین راه تشخیص بارداری آزمایش خون است و سایر روش‌ها ممکن است دارای خطا باشند یا به دلایل دیگری ایجاد شده باشند. با این حال از نشانه‌های اولیه بارداری می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

1- کرامپ‌های شکمی یا انقباضات رحم

یکی از اصلی‌ترین نشانه‌های اولیه بارداری که در اکثریت خانم‌های باردار اتفاق می‌افتد و به معنای شروع بارداریست، انقباضات رحمی هستند که به صورت درد در ناحیه زیر شکم مشخص می‌شوند. شما احتمالاً این دردها را در زمان قاعدگی تجربه کرده‌اید اما در این ایام انقباضات شدیدتر بوده و برای مدت طولانی‌تری نیز باقی می‌مانند.

2- احساس درد در سینه‌ها

احساس درد یا حساسیت سینه‌ها نیز یکی دیگر از نشانه‌های بارداریست. برخی از خانم‌ها نیز ممکن است متوجه تیرگی در اطراف سینه خود شوند. اگرچه این تغییرات می‌تواند نشانه شروع عادت ماهانه نیز باشد و نمی‌توانیم با قطعیت وجود آن‌ها را دلیلی برای بارداری بدانیم با این حال حساسیت و درد در سینه‌ها یکی از شایع‌ترین نشانه‌های اولیه بارداری می‌باشد.

3- حالت تهوع از علائم بارداری

حالت تهوع که به آن بیماری صبحگاهی نیز گفته می‌شود یکی دیگر از نشانه‌های رایج بارداری است که به ویژه در اوایل صبح و هنگام بیداری از خواب مشاهده می‌شود. این تهوع‌ها می‌تواند همراه با استفراغ و یا بدون استفراغ باشد. حساسیت قوه بویایی در خانم‌ها که در دوران بارداری دیده می‌شود نیز، معمولاً این حالت تهوع را تحریک کرده و باعث تشدید آن می‌شود.

4- احساس خستگی و بی حالی

احساس خستگی و میل به خوابیدن بیشتر یکی از نشانه‌های بارداری است که در برخی از خانم‌ها دیده می‌شود. ممکن است به دلیل کاهش میزان قند خون یا تغییرات هورمونی که در این ایام در بدن شما اتفاق می‌افتد احساس خستگی یا کم شدن انرژی را به ویژه در سه ماهه اول بارداری تجربه کنید.

5- تغییرات خلق و خو

یکی از نشانه‌های اولیه بارداری که برخی از خانم‌ها آن را تجربه می‌کنند تغییر در خلق و خو است که به دلیل تغییرات هورمونی درون بدن اتفاق می‌افتد. این تغییرات می‌تواند به صورت احساس غم، پرخاشگری و یا تحریک پذیری دیده شود.

6- افزایش دمای بدن

اگرچه افزایش دمای بدن تقریباً در تمامی خانم‌ها اتفاق می‌افتد اما معمولاً نسبت به آن بی توجهی می‌شود؛ زیرا این تغییر به حدی محسوس نیست که بدون اندازه گیری قابل فهم باشد. با این حال یکی از نشانه‌های بارداری این است که دمای بدن شما صبح‌ها و پیش از خوردن صبحانه بالاتر از حالت معمول است و این حالت برای مدت دو هفته یا 20 روز ادامه پیدا خواهد کرد.

7- سردرد و سرگیجه از علائم بارداری

تغییرات هورمونی که در بدن شما در حال اتفاق افتادن است معمولاً باعث می‌شود نشانه‌هایی همچون سردرد را تجربه کنید علاوه بر این به دلیل انبساط عروق خونی و افت فشار خون یا کاهش میزان قند خون ممکن است دچار حالت‌هایی همچون سرگیجه یا سیاهی رفتن چشم‌هایتان شوید.

8- گرفتگی عضلات

گرفتگی عضلات و ماهیچه‌ها در اندام‌های مختلف بدن به خصوص دل درد، کمر درد و یا گرفتگی عضلات پا از نشانه‌های بارداری هستند که در برخی از خانم‌ها دیده می‌شود.

9- تکرر ادرار

تکرر ادرار یکی دیگر از نشانه‌های بارداری است که برخی از مادران در حدود هفته‌های ششم تا هشتم بارداری آن را تجربه می‌کنند.

10- لکه‌بینی از علائم بارداری

ممکن است در اوایل بارداری گاهی اوقات دچار لکه‌بینی شوید اما دقت داشته باشید که لکه‌بینی مربوط به بارداری معمولاً دارای رنگی متفاوت از لکه‌بینی مربوط به عادت ماهیانه است. لکه‌بینی در دوران بارداری به دلیل تلاش توده سلولی برای چسبیدن به دیواره رحم یا لانه گزینی اتفاق می‌افتد و خونریزی که به این خاطر رخ می‌دهد معمولاً دارای رنگ روشن است.

11- یبوست

افزایش هورمون پروژسترون در دوران بارداری باعث تغییر در حرکات روده شده و به همین خاطر بعضی از خانم‌ها با مشکلاتی در دفع مانند یبوست مواجه می‌شوند.

احساس بارداری در روزهای اول

خیلی اوقات خانم‌هایی که قصد بارداری دارند و یا نمی‌خواهند باردار شوند، نمی‌توانند نشانه های بارداری را به درستی تشخیص دهند. برای پی بردن به این موضوع، بررسی‌های متعددی انجام شد؛ یکی از جامع‌ترین تحقیقات که بر روی 136 خانم انجام شد نشان داد که علائم اولیه بارداری اغلب از هفته پنجم بعد از اولین روز از پایان آخرین پریودشان مشخص می‌شود. نتیجه این آزمایش مشخص کرد که 70درصد خانم‌ها بیشتر علائم را از هفته هشتم بارداری احساس کردند.

بهترین زمان تشخیص جنسیت

محیا کردن اسباب نوزاد و تهیه البسه و خریدهای مربوط به اتاق کودک نیازمند دانستن جنسیت جنین هست. از این رو خیلی از والدین بعد از تایید بارداری، به دنبال تعیین جنسیت او هستند.

علائم و نشانه‌های بارداری پسر

علاوه بر علائمی که نشان‌دهنده بارداری هستند، برخی از نشانه‌ها در دوران بارداری خبر از جنسیت پسر یا دختر فرزند شما می‌دهند. موارد زیر از مهم‌ترین نشانه‌هایی هستند که به عنوان علائم بارداری پسر درنظر گرفته می‌شوند.

 • افزایش وزن مادرانی که جنینشان پسر است بیشتر در قسمت شکم می‌باشد
 • فقدان حالت تهوع‌های صبحگاهی یا شدت کم این شرایط
 • وجود جوش و آکنه در پوست صورت
 • خشک شدن و ترک خوردن پوست دست
 • احساس سرما در پاها
 • درخشان شدن موها و بالا رفتن سرعت رشد مو

علائم و نشانه‌های بارداری دختر

درصورتی که جنین شما دختر باشد، نشانه‌های متفاوتی را تجربه می‌کنید که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

 • وجود حالت تهوع‌های صبحگاهی
 • ضربان قلب کودک بین 140 تا 160 خواهد بود
 • چرب شدن پوست
 • چاقی صورت
 • تغییرات خلقی
 • نازک شدن تارهای مو

روش‌های تشخیص بارداری

درصورتیکه هریک از علائم بارداری را در خود احساس می‌کنید، می‌توانید با استفاده از روش‌های تشخیصی دقیق‌تر راجع به وضعیت بارداری خود اطلاع پیدا کنید. به طور معمول برای تشخیص بارداری از دو روش تست‌های خانگی یا بیبی چک و آزمایش خون استفاده می‌شود.

بیبی چک

بیبی چک میزان هورمون بارداری (HCG) را در ادرار اندازه‌گیری می‌کند. به همین خاطر برای دریافت نتیجه صحیح از این تست، باید چند روز پس از عقب افتادن تاریخ عادت ماهانه مورد استفاده قرار گیرد. بهترین زمان استفاده از بیبی چک اول صبح است زیرا ادرار صبحگاهی دارای غلظت بیشتری از هورمون بارداری است و احتمال نتیجه منفی کاذب را کاهش می‌دهد.

ظاهر شدن دو خط بر روی بیبی چک به معنای بارداری و ظاهر شدن یک خط به معنای عدم بارداری است. با این حال روش فوق علی رغم سرعتی که درپاسخگویی دارد چندان دقیق نیست و برای مشخص شدن نتیجه قطعی بهتر است از آزمایش خون بارداری استفاده کنید.

آزمایش خون بارداری

این روش دقیق‌ترین شیوه برای تشخیص بارداری است و میزان هورمون بارداری یا (HCG) را در خون مادر اندازه‌گیری می‌کند. اگرچه ممکن است در اولین روزهای بارداری به دلیل کافی نبودن غلظت هورمون HCG، نتیجه تست خون منفی باشد با این‌حال احتمال چنین خطایی بسیار اندک است و شما می‌توانید نسبت به نتیجه تست خون بارداری مطمئن باشید.

سؤالات متداول

آیا عقب افتادن عادت ماهانه نشانه بارداری است؟

عقب افتادن عادت ماهانه اصلی‌ترین نشانه بارداری است بااین‌حال تأخیر در تاریخ قاعدگی ممکن است به دلیل اضطراب، تغییرات وزن و یا دلایل دیگری اتفاق افتاده باشد به همین خاطر بهتر است در صورت عقب افتادن تاریخ عادت ماهانه برای انجام آزمایش خون بارداری اقدام کنید. در صورت منفی بودن حتما مشاوره جنسی دریافت کنید.

پاسخ دهید