شناخت زنان و رازهای ناشناخته

شناخت زنان و رازهای ناشناخته

. شناخت زنان شاید به باور عموم کار دشواری به نظر برسد، هر چند هر مرد  و زنی خصوصیات منحصر به فرد خودشان را دارند که آن‌ها را از هم متمایز می‌کنند، اما می‌توان در میان آن‌ها خصوصیات مشترک نیز یافت. این ویژگی ها به گونه‌‍ای هستند که زن و مرد را مکمل یکدیگر ساخته و در هر کدام جهت رفع نیازهای دیگری توانایی ها و خصیصه‌های خاصی را به وجود آورده است. از این رو باید در  زمان ازدواج، حتما نسبت به خود و جنس مخالف‌شان آگاهی لازم پیدا کنند. به کمک مطالعه و مشورت با روانشناسان خانواده و ازدواج می‌توانند با شناخت کامل و دانایی دست به انتخاب همسر که یکی از مهم ترین تصمیمات در زندگی هر فردی است، بزنند.

اهمیت شناخت زنان

گفته می شود که زنان در مقایسه با مردان از پیچیدگی ها و نیازهای روحی و ادراک عمیق‌تری نسبت به مردها برخوردارند و به همین دلیل لازم است که مردان قبل از ازدواج، شناخت کافی و آشنایی بیشتری با این خصوصیات و احتیاجات همسر آینده خود داشته باشند تا در آینده و زندگی مشترک دچار نارضایتی و بروز تعارضات و اختلافاتی در روابط زناشویی آن‌ها نشود.

برخی از مردان گمان می‌کنند که شناخت یک زن و درک روحیات و خواسته‌های او کاری عملا غیرممکن و نشدنی است؛ در حالی که اگر بتوانند به درستی از قوه درک و همدلی و دید یک زن از زندگی آگاهی پیدا کنند و با جنبه‌های مختلف خلقی و روانی او آشنا شوند، این کار برای آن ها به سادگی خواهد بود و در زندگی مشترک با همسرشان لحظات شاد و به یاد ماندنی سرشار از آسودگی خاطر و آرامش هر دو طرف را رقم خواهند زد.

با احساسات و عواطف زنان آشنا شده و آن ها درک کنید

رفتارها و واکنش‌های او را به دقت نگاه کنید. کدام اتفاقات و حالت‌ها، احساسات او را بر انگیخته و باعث بروز واکنش‌های عاطفی در او می‌شود؟ به طور مثال برای درک سطح احساسات او ببینید با مشاهده یک صحنه غم انگیز در یک فیلم چقدر تحت تاثیر قرار می‌گیرد و یا نسبت به یک کودک کار که در خیابان در حال فروختن گل است چقدر اهمیت و توجه قائل می‌شود. سطح احساسات و عواطف او را بسنجید و ببینید که در شرایط مشابه در طول یک زندگی مشترک با او، آیا می‌توانید خود را با این رفتارها و واکنش‌های همسر خود هماهنگ کنید یا خیر.

شناخت زنان با درک میزان هوش هیجانی

این روزها در روابط میان زوجین، آن چه بیشتر از هوش و ذکاوت و یا بعبارتی ضریب هوشی طرف مقابل (IQ) مورد توجه و اهمیت قرار می گیرد، میزان هوش هیجانی یا EQ است. این مقیاس نشان می‌دهد که شریک شما به چه میزان می‌تواند انعطاف پذیری احساسی و عاطفی داشته باشد و چه قدر توانایی تطابق با رویدادهای اطراف خود با دادن پاسخ عاطفی مناسب و به جا را دارد. هر چقدر هوش هیجانی شما و شریک زندگی‌تان بالاتر باشد، توانایی هماهنگی و انطباق با هیجان‌ها، عادات و ویژگی‌های رفتاری شما دو نفر بیشتر خواهد بود و به دنبال آن میزان رضایت و دوام رابطه هم بالاتر خواهد رفت.

منبع انگیزه و انرژی در شریک خود را بیابید

هر شخصی بنا به علایق و سلیقه‌های منحصر به فرد خود، از اعمال و تفریحات و کارهای مختلفی لذت می‌برد و با انجام آن‌ها می‌تواند روحیه خود را تقویت کرده و برای ادامه زندگی انگیزه و اشتیاق پیدا کند. همه نیاز دارند که اوقاتی از روز خود را به تن آسایی و دوری از فشارها و تنش‌های زندگی بگذرانند و ذهن خود را آرام سازند.

سعی کنید این اوقات آرام بخش و روحیه دهنده به شریک زندگی خود و کارها و تفریحاتی که در این زمان به او انرژی و انگیزه می‌بخشد را یافته و آن‌ها را به خاطر بسپارید. ممکن است کسی از آشپزی و پختن غذا لذت ببرد، یا عده‌ای از زنان با کتاب خواندن و یا بیرون رفتن و خرید کردن شاد شده و روحیه بگیرند. وظیفه شما این است که بستر این تفریحات و سرگرمی‌ها را در حد توان خود برای شریک زندگی تان مهیا ساخته و او را به استراحت و فراغت از کارهای روزمره و دور شدن از مشکلات و گرفتاری‌ها حتی برای چند لحظه دعوت کنید.

میزان تطابق خود با فعالیت ها و نحوه زندگی او را بسنجید

برای شناخت زنان بهتر است ابتدا درکی از سبک زندگی او داشته باشید. شرایط و موقعیت همسر آینده خود را بررسی کرده و خود را در موقعیت زندگی با وی فرض کنید. اگر همسر آینده شما کارمند است و تا دیر وقت در اداره کار می‌کند، یا تمایل به وقت گذراندن با دوستان و بیرون رفتن با آن‌ها را دارد؛ آیا رفتار و عادتی را در او می یابید که منجر به ناراحتی و آزار در شما می‌شود؛ با خود رو راست باشید که آیا ویژگی هست که مایل باشید آن را در همسر خود تغییر دهید؟

اگر جواب شما بله است حتما پیش از زندگی زیر یک سقف، نظرات و انتقادات خود را به گونه‌ای که خیلی بی رحمانه و خودخواهانه نباشد، انتقال دهید و سعی کنید که در مورد این عادات و اخلاق ها با هم به توافق برسید. گرچه باید گفت که این درک و رضایت می بایست دو طرفه بوده و همسر آینده شما هم با فعالیت‌ها و سلیقه‌های شما راحت باشد و بتواند آن‌ها را بدون اجبار و یا ناراحتی بپذیرد.

شناخت زنان با بررسی رفتار وی با سایرین

هر چه قدر روابط خانم با آشنایان و نزدیکانش صمیمانه‌تر بوده و بتواند به راحتی این روابط را حفظ کند، حتما در زندگی روزمره خود نیز موفق‌تر و آسوده‌تر عمل خواهد کرد و به دنبالش رضایت و شادی بیشتری هم از این بابت خواهد داشت. مصداق بارز روابط یک فرد با اطرافیان خود، رابطه او با خانواده اش می‌باشد. هر چه میزان احترام و محبت او به اعضای خانواده‌اش بیشتر باشد (مثلا برای کمک به آنان از هیچ چیز دریغ نکند)، چنین فردی بدون شک در محیطی رشد یافته که این ارزش‌ها از اهمیت والایی برخوردار بوده و همواره مورد توجه قرار می‌گرفتند.

بنابراین رعایت این اصول اخلاقی و پیاده کردن آن ها در زندگی شخصی خود با همسر آینده وی نیز برایش کار دشواری نبوده و متقابلا هم این رفتارها را با شما هم خواهد داشت. به طور کلی ویژگی‌ها و روحیات  زنان علاوه بر وجه اشتراک تفاوت هایی نیز با یکدیگر دارند به همین جهت برای شناخت خصوصیات یک زن مشاوره‌های قبل ازدواج اهمیت بسزایی دارد ، وقتی یک مرد با خصوصیات و خلقیات همسر خود آشنا باشد بهتر می‌تواند زندگی مشترک را مدیریت نماید.

نمونه پژوهشی در رابطه با شناخت زنان

در پژوهشی که جهت شناخت عوامل مرتبط با عاملیت زنان در جامعه توسط محسن صفاریان و علی مرادی انجام گرفت، نشان داده شد هر چه میزان محرومیت نسبی پایین بیاید، عاملیت زنان در جامعه و تصمیم گیری آن ها در مسائل جامعه بیشتر می‌شود.

از دیدگاه آرماتیاسن، محرومیت نسبی زنان در جهانی که در آن به سر می بریم وجود داشته و همچنین نشانه‌ها و علائم فراگیری از نیازها به لحاظ فرهنگی در سراسر زنان به چشم می خورد. از نظر وی بهترین کار این است که کوششی برای حذف نابرابری‌ها و برقراری عدالت اجتماعی برای زنان صورت گیرد؛ بنابراین بر اساس دیدگاه آرماتیاسن چنین می توان استنباط کرد؛ آزادی، جستجو و گرفتن شغل در خارج از خانه می‎تواند به کاهش محرومیت نسبی زنان کمک کند.

پاسخ دهید