سکس دهانی

سکس دهانی

. سکس دهانی یک نوع رابطه جنسی محسوب می‌شود که بسیاری از افراد برای ایجاد تنوع، علاقه شخصی و یا کنجکاوی آن را انجام می‌دهند. این نوع رابطه همان طور که از اسم آن پیداست، دهان، لب و زبان در آن دخالت دارند و آلت تناسلی به وسیله این اعضاء تحریک شده و فرد می‌تواند لذت جنسی را تجربه کند. بسیاری از افراد با سکس دهانی و جنبه‌های مثبت و منفی آن آشنایی ندارند. بعضی از مردم این نوع رابطه را می‌پسندند و برخی دیگر نیز اعتقاد دارند رابطه جنسی دهانی مخصوص افراد روسپی بوده و انجام دادن آن بیماری‌های خطرناکی را به دنبال دارد. با آگاهی از مزایا و معایب سکس دهانی و روش صحیح انجام آن می‌توانید برای انجام یا عدم انجام این رابطه تصمیم بگیرید. ضمن اینکه مشاوره جنسی نیز می‌تواند در این زمینه به شما کمک کند.

سکس دهانی چیست؟

به تحریک آلت تناسلی به وسیله زبان، لب و دهان سکس دهانی گفته می‌شود. در طی چند سال اخیر این نوع رابطه در بین جوانان رایج شده و بسیاری از افراد که این نوع رابطه جنسی را تجربه کرده‌اند از آن به عنوان لذت بخش‌ترین رابطه جنسی یاد می‌کنند. از طرف دیگر در سکس دهانی احتمال بارداری صفر درصد است که این موضوع را می‌توان از مزایای این نوع رابطه برشمرد. اما در واقع برقراری رابطه جنسی از طریق دهان، همانند سایر رابطه‌های جنسی در کنار مزایا و لذت‌هایی که برای فرد به ارمغان می‌آورد، عوارضی را نیز به دنبال دارد.

عوارض و خطرات سکس دهانی

در سکس دهانی احتمال انتقال انواع بیماری‌های مقاربتی دور از انتظار نیست. بر اساس تحقیقات صورت گرفته، دخالت قسمت‌هایی از بدن که دچار بریدگی و زخم هستند، می‌تواند ریسک ابتلا به بیماری‌های مقاربتی را افزایش دهد. ابتلا به انواع بیماری‌های باکتریایی در ناحیه تناسلی و دهان و همچنین بیماری‌هایی همچون STI های دهانی، تب خال ناحیه تناسلی، سوزاک و سفلیس از جمله عوارض سکس دهانی می‌باشند. لازم به ذکر است که در این نوع رابطه، لذت جنسی زمانی حاصل می‌شود که هر دو طرف رابطه از مهارت و علاقه کافی در این زمینه برخوردار بوده و با روش‌های صحیح و اصولی رابطه‌ دهانی به طور کامل آشنایی داشته باشند.

انواع بیماری های مقاربتی در سکس دهانی

بیماری‌های زیادی شرایط  انتقال از طریق سکس دهانی را دارند به خصوص که اگر یک طرف رابطه، آلوده به بیماری باشد. بیماری‌های مقاربتی اغلب از راه دهان، گلو، دستگاه تناسلی و رکتوم از فردی به فردی دیگر انتقال می‌یابند. البته انتقال بیماری‌های جنسی و میزان شیوع آن‌ها به موارد متعددی بستگی دارد که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

_میزان شیوع بیماری مقاربتی و نوع آن

_روش انجام دادن رابطه جنسی

_تعداد رابطه‌هایی که به این شیوه صورت گرفته است.

_درصد شیوع بیماری در شریک جنسی

راه های انتقال بیماری در رابطه جنسی دهانی

1. ممکن است آلت تناسلی یک طرف رابطه، مبتلا به بیماری باشد که در این صورت با انجام دادن سکس دهانی، این بیماری به طرف مقابل منتقل می‌شود.

2. بسیاری از STIها در آلت تناسلی مردان وجود دارند که اگر در چنین شرایطی فرد اقدام به برقراری رابطه کند، ممکن است طرف مقابل دچار عفونت گلو و دهان شود.

3. در اثر سکس دهانی ممکن است به غیر از دهان، اندام‌های تناسلی فرد نیز دچار بیماری شود.

4. این نوع رابطه می‌تواند بیماری‌هایی همچون هپاتیت A و B را به فردی دیگر انتقال دهد.

راه‌های پیشگیری بیماری های جنسی در سکس دهانی

در صورتی که رابطه جنسی دهانی به روش صحیح و اصولی و همچنین با کمک گرفتن از وسایل مراقبتی انجام شود، هیچ گونه عوارض و بیماری فرد را تهدید نمی‌کند. برای اطمینان بهتر است مردان قبل از انجام این نوع رابطه از کاندوم استفاده نمایند. البته در این زمینه استفاده از کاندوم‌های طعم دار پیشنهاد می‌شود، چرا که بر اساس نظرسنجی انجام گرفته در بین مصرف کنندگان، کاندوم‌های طعم دار و میوه‌ای می‌توانند لذت جنسی حاصل از سکس دهانی را تا حدود ۵۰ درصد افزایش دهند. همچنین برای خانم‌ها استفاده از پوشش‌های ساخته شده از جنس لاتکس و پلاستیک پیشنهاد می‌شود. این وسیله به کاندوم دهانی معروف است و می‌توان آن را برروی مقعد و واژن قرار داده و رابطه جنسی را انجام داد.

مزایای رابطه جنسی دهانی

تحریک شدن بسیار زیاد ناحیه تناسلی خانم‌ها به خصوص در قسمت کلیتوریس، از جمله مزایای بارز سکس دهانی برای خانم‌ها به شمار می‌رود. در واقع با تحریک شدن این قسمت از ناحیه تناسلی، فرد به ارگاسم رسیده و می‌تواند اوج لذت یک رابطه جنسی را تجربه کند. این نوع رابطه در دوران بارداری نیز قابل انجام است و بر خلاف سایر روش‌های رابطه‌ جنسی، انجام دادن آن برای مادر و جنین هیچ گونه عوارض و خطری به همراه ندارد.

در صورتی که سکس دهانی با رضایت دو طرف و همچنین رعایت تمام اصول بهداشتی انجام شود، می‌تواند حس خوشایندی را برای زن و مرد ایجاد کند و تنوع و تکراری بودن رابطه جنسی را کاهش دهد. از آنجایی که  سکس دهانی، یک نوع شبیه سازی محسوب می‌شود، بنابراین مرد برای ادامه رابطه با همسر خود شوق و علاقه زیادی کسب می‌کند. همچنین زن با تحریک شدن ناحیه کلیتوریس، به ارگاسم رسیده و لذت جنسی فوق العاده بالایی را تجربه خواهد کرد. عدم احتمال بارداری نیز از دیگر مزایای این نوع رابطه محسوب می‌شود.

نکات بهداشتی که در سکس دهانی باید رعایت شود

  • استفاده از کاندوم‌های زبانی یا دنتال دم
  • قبل از انجام سکس دهانی بهتر است از مسواک زدن اجتناب کنید. چرا که مسواک زدن باعث ایجاد زخم‌های احتمالی شده و امکان انتقال بیماری افزایش می‌یابد.
  • شست و شوی آلت قبل از انجام سکس دهانی و استفاده از کاندوم
  • حتما از سالم بودن شریک جنسی اطمینان حاصل کنید.
  • _آیا رابطه جنسی دهانی خطرناک است؟

    در این نوع رابطه امکان انتقال بیماری‌ بسیار بالاست اما می‌توانید با رعایت اصول صحیح و کمک گرفتن از مشاوره جنسی این احتمال را تا حد بسیار زیادی کاهش دهید.

پاسخ دهید