دلایل ازدواج چه باید باشد؟

دلایل ازدواج چه باید باشد؟

. پی بردن به هدف اصلی و دلایل ازدواج یکی از اقداماتی است که هر مرد و زنی باید قبل از ازدواج به آن فکر کنند و برای تصمیم‌شان به طور دقیق بدانند که چرا می‌خواهند ازدواج کنند. ازدواج یک نیاز فطری و طبیعی در درون همه انسان‌هاست و هرکسی دیر یا زود این نیاز را در خود احساس خواهد کرد. اما درعین‌حال نباید دلایل اشتباه برای ازدواج را نادیده بگیریم. علاقه به ظاهر، احساس ترحم یا خارج شدن از محیط خانه (به دست آوردن آزادی) دلایل مناسبی برای ازدواج نیستند. مشاورین با بررسی ویژگی‌های شخصیتی هر دو نفر و بررسی دلایل آن‌‌ها درستی ازدواج را می‌سنجند. در ادامه دلایل و هدف اصلی از ازدواج را بیان کرده‌ایم.

دلایل و هدف اصلی ازدواج | چرا باید ازدواج کرد؟

هر کس دلایلی برای ازدواج کردن یا نکردن خودش بیان می‌کند. این که چرا با کسی قصد ازدواج داریم، می‌تواند کیفیت رابطه را در آینده مشخص کند. خیلی اوقات از همان ابتدا دیدگاه نادرست به ازدواج موجب مشکلات و انتظارات متعارض خواهد شد. در ادامه به عمده‌ترین دلایل و هدف های اصلی مطرح شده برای ازدواج اشاره کرده‌ایم.

1- نیاز به شریک عاطفی

اریک اریکسون روانشناس معروف امریکایی معتقد است که ازدواج نیاز ذاتی هر انسان است. بر اساس این دیدگاه هریک از ما از جایی به بعد احساس می‌کنیم توانایی تحمل تنهایی را نداریم. در این زمان است که به دنبال شریک عاطفی برای خود می‌گردیم. هر جوانی نیاز دارد تا یک رابطه امن و پایدار با فردی از جنس مخالف برقرار کند.

از گذشته تاکنون بهترین روش برای رسیدن به این نیاز ازدواج بوده است. اگر شما هم تجربه رابطه‌های دوستانه با جنس مخالف را داشته‌اید احتمالاً متوجه این نکته شده‌اید که این رابطه‌ها نمی‌توانند جای ازدواج را بگیرند. به همین خاطر یکی از اصلی‌ترین دلایل ازدواج پیدا کردن یک شریک عاطفی مناسب است.

2- دلایل ازدواج داشتن خانواده

همه ما زندگی را در محیط خانواده اولیه خود شروع می‌کنیم. در این محیط تربیت می‌شویم و خانواده فضایی است که برای به دست آوردن آرامش به سراغ آن می‌رویم. بااین‌حال از جایی به بعد احساس می‌کنید که دیگر حضور در این خانواده برایتان سخت است و می‌خواهید مستقل از آن‌ها زندگی کنید.

یکی از نیازهای ذاتی بشر تمایل به بقا است. به همین خاطر در طول تاریخ همیشه جوانان به سراغ ازدواج می‌روند. ازدواج به این معناست که شما همسر و فرزندان خود را خواهید داشت. داشتن خانواده و فرزند به‌نوعی ازنظر روانی به این معناست که شما چیزی را از خود در دنیا باقی گذاشته‌اید. درنتیجه داشتن یک خانواده مستقل که شما آن را ایجاد کرده‌اید یکی دیگر از نیازهای طبیعی انسان و دلیلی برای ازدواج است.

3- نیازهای جنسی

نیاز جنسی واقعیتی غیرقابل‌انکار است. همه ما نیاز داریم با کسی که به او علاقه داشته باشیم رابطه برقرار کنیم. درعین‌حال ثابت بودن شریک جنسی یکی دیگر از مسائل مهمی است که باید به آن توجه داشت. تعدد شرکای جنسی علاوه بر اینکه سلامت جنسی شما را تهدید می‌کند می‌تواند بر سلامت روان نیز تأثیرگذار باشد. از گذشته تا کنون راه‌حلی که جامعه برای این نیاز مطرح کرده ازدواج بوده است. درواقع ازدواج به شما کمک می‌کند تا در کنار کسی که به او علاقه دارید آرامش پیدا کنید.

4- آرامش و سلامت روان

تحقیقات نشان می‌دهد که سلامت روان در کسانی که ازدواج موفقی داشته‌اند به‌مراتب بیشتر از کسانی است که ازدواج نکرده‌اند. شاید تا حد زیادی این موضوع به دلیل همان نیازهایی باشد که تاکنون مطرح کرده‌ایم. هنگامی‌که شما شریک عاطفی دارید که می‌دانید بینتان علاقه‌ای متقابل وجود دارد و هر دو برای پیشرفت تلاش می‌کنید به‌طورقطع آرامش روانی بیشتری را تجربه خواهید کرد. اما هنگامی‌که احساس کنید در مسیر زندگی تنها هستید این موضوع فشار روانی بیشتری را برایتان به همراه خواهد داشت.

دلایل نادرست ازدواج | با این دلایل ازدواج نکنید

ازدواج به همان اندازه که می‌تواند خوب باشد و سلامت روان شما را تضمین کند، دشواری‌هایی هم به همراه خواهد داشت. هر زوجی باید بتواند با این دشواری‌ها کنار بیایند تا زندگی مشترک خود را بهتر کنند. اما گاهی اوقات توانایی کنار آمدن با این مشکلات برای آن‌ها وجود ندارد؛ یا دلشان نمی‌خواهد که با سختی‌های زندگی کنار بیایند. دلایل اشتباه برای ازدواج یکی از مهم‌ترین موضوعاتی است که باعث این شرایط می‌شود. بعضی از این دلایل اشتباه را در ادامه با هم بررسی می‌کنیم.

1- فرار از تنهایی

گاهی اوقات تنهایی آن‌قدر آدم را اذیت می‌کند که تصمیم می‌گیرد با اولین نفری که در مقابلش قرار گرفت ازدواج کند. در حقیقت تنهایی آن‌قدر برای وی اضطراب‌آور است که باعث می‌شود به سایر مسائل توجهی نداشته باشد. بااین‌حال به خاطر داشته باشید که ازدواج اشتباه، شما را تنهاتر ازآنچه بودید خواهد کرد.

2- دلایل نادرست ازدواج | فرار از خانواده

گاهی اوقات شرایط زندگی خانوادگی آن‌قدر سخت می‌شود که جوانان به دنبال راهی برای فرار از محیط خانه هستند. در این شرایط ازدواج به‌خصوص برای دختران اولین راهی است که به ذهن آن‌ها می‌رسد. فرار از خانواده در ذهن آن‌ها آن‌قدر پررنگ می‌شود که دیگر توجهی به شرایطی که قرار است وارد آن شوند ندارند. این موضوع می‌تواند مشکلات بسیاری را در زندگی آن‌ها به همراه داشته باشد.

3- احساس ترحم

گاهی اوقات ما از اینکه مخالفت خود را با ازدواجی بیان کنیم احساس گناه خواهیم کرد. به عبارتی احساس می‌کنیم تقصیر ماست که طرف مقابل به ما علاقه پیدا کرده است؛ گاهی اوقات هم شرایط سخت وی باعث می‌شود از اینکه بخواهیم او را ناراحت کنیم احساس شرم داشته باشیم. اما یادتان باشد ترحم برای همیشه باقی نخواهد ماند و دیر یا زود شما از بودن در کنار او خسته خواهید شد.

4- دلایل نادرست ازدواج | علاقه به ظاهر

ظاهر و مادیات یکی از ملاک‌های مهمی هستند که برای ازدواج باید به آن‌ها توجه داشته باشید، اما همه‌چیز نیستند. در حقیقت همسری که انتخاب می‌کنید باید در کنار ظاهر ویژگی‌های بسیار دیگری هم داشته باشد. اگر تنها بر اساس ظاهر گزینه موردنظرتان را انتخاب کنید دیر یا زود از این شرایط خسته خواهید شد.

نقش مشاوره در ازدواج

برای داشتن یک ازدواج موفق بهتر است قبل از هر تصمیم جدی از یک مشاوره پیش از ازدواج کمک بگیرید. مشاورین به شما کمک می‌کنند تا معیارها و دلایلی که برای ازدواج دارید به‌درستی مشخص کنید و از دلایل اشتباه برای ازدواج فاصله بگیرید. به‌علاوه کمک می‌کنند این نکات را راجع به طرف مقابل هم متوجه شوید. گاهی اوقات این همسر شما است که آمادگی روانی و شخصیتی لازم برای ازدواج را ندارد. به همین خاطر برای جلوگیری از شکست در ازدواج حتماً این مشاوره‌ها را جدی بگیرید.

سؤالات متداول

مهم‌ترین دلیل ازدواج برای جوانان چیست؟

ازدواج یک نیاز فطری برای هر جوانی است. همه ما از جایی به بعد احساس می‌کنیم که نیاز داریم شریک عاطفی و خانواده مستقل خود را داشته باشیم.

پاسخ دهید