حشیش مصنوعی | آشنایی با ترکیبات و عوارض حشیش مصنوعی

حشیش مصنوعی | آشنایی با ترکیبات و عوارض حشیش مصنوعی

. حشیش مصنوعی یا کانابینوئیدهای مصنوعی مواد شیمیایی تغییردهنده ذهنی ساخته شده توسط انسان هستند که روی مواد گیاهی خشک و خرد شده اسپری می‌شوند تا بتوان آن‌ها را دود کرد یا به صورت مایع برای تبخیر و استنشاق در سیگارهای الکترونیکی و سایر دستگاه‌ها فروخت. این محصولات به عنوان بخورهای گیاهی یا مایع نیز شناخته می شوند.

حشیش مصنوعی چیست؟

حشیش مصنوعی ترکیبات شیمیایی تولید شده  از گیاهان هستند. آنها طوری طراحی شده اند که در مغز به روشی مشابه حشیش واکنش نشان دهند. حدود دویست کانابینوئید یا حشیش مصنوعی مختلف وجود دارد که در سطح بین المللی شناسایی شده اند، همه با ساختارهای شیمیایی متفاوت. همه حشیش مصنوعی ساختار شیمیایی متفاوتی با THC دارند، جزء اصلی روانگردان گیاه شاهدانه. هر یک از آن ها می تواند پاسخ های متفاوتی را در بدن ایجاد کند. برخی از آنها قوی تر و برخی کمتر از شاهدانه هستند. به عنوان مثال، گزارش شده است که یک حشیش مصنوعی دارای اثری است که 75 برابر قوی‌تر از THC، ترکیب روان‌گردان موجود در حشیش است.دراین رابطه مقاله خواص روغن شاهدانه پیشنهاد می شود.

1-ترکیبات اصلی حشیش مصنوعی

حشیش مصنوعی از گیاهان خشک ساخته می شود. این مواد شیمیایی کانابینوئید نامیده می شوند زیرا شبیه به مواد شیمیایی موجود در گیاه ماری جوانا هستند. به دلیل این شباهت، حشیش  مصنوعی گاهی اوقات به طور گمراه کننده ای ماری جوانا مصنوعی (یا علف هرز تقلبی) نامیده می شوند، اغلب به عنوان جایگزین ایمن و قانونی برای آن دارو به بازار عرضه می شوند. در واقع، آنها بی خطر نیستند و ممکن است بسیار قوی تر از ماری جوانا بر مغز تأثیر بگذارند. اثرات واقعی آنها می تواند غیرقابل پیش بینی و در برخی موارد خطرناک تر یا حتی تهدید کننده زندگی باشد.دراین رابطه مقاله عوارض گل یا ماریجوانا پیشنهاد میشود.
حشیش مصنوعی بخشی از گروهی از داروها به نام مواد روانگردان جدید (NPS) هستند. NPS مواد غیرقانونی تغییردهنده ذهنی هستند که به تازگی در بازار در دسترس قرار گرفته اند و قصد دارند اثرات مشابهی با داروهای غیرقانونی داشته باشند. برخی از این مواد ممکن است برای سال‌ها وجود داشته باشند اما به شکل‌های شیمیایی تغییر یافته یا به دلیل محبوبیت دوباره وارد بازار شده‌اند.

2-رابطه حشیش مصنوعی و شاهدانه

شاهدانه یک گیاه طبیعی با خواص روانگردان است که صدها سال است که شناخته شده است. شناخته شده است که THC عمدتاً روی بخش خاصی از مغز به نام گیرنده CB1 عمل می کند. هنگامی که THC با این گیرنده تعامل می کند، واکنشی ایجاد می کند که ممکن است شامل اختلالات خلقی، رفتار، ادراک و هوشیاری باشد. کانابینوئیدهای مصنوعی برای واکنش با همان قسمت مغز در تلاش برای ایجاد اثری مانند THC طراحی شده‌اند. حشیش مصنوعی ممکن است حاوی یک یا چند کانابینوئید مصنوعی متفاوت باشد که ممکن است اثری مشابه حشیش داشته باشد اما ممکن است اثرات روانگردان یا عوارض جانبی کاملاً متفاوتی داشته باشد.

3-دسترسی به حشیش مصنوعی

برای چندین سال، مخلوط‌های کانابینوئید مصنوعی به راحتی در فروشگاه‌های لوازم دارویی، فروشگاه‌های تازه‌فروشی، پمپ بنزین‌ها و از طریق اینترنت خریداری می‌شد. از آنجایی که مواد شیمیایی استفاده شده در آنها هیچ مزیت پزشکی و پتانسیل بالایی برای سوء استفاده ندارند، مقامات فروش، خرید یا داشتن برخی از این مواد شیمیایی را غیرقانونی اعلام کرده اند. با این حال، تولید کنندگان سعی می کنند با تغییر فرمول های شیمیایی در مخلوط های خود از این قوانین چشم پوشی کنند.
دسترسی آسان و این باور که محصولات کانابینوئیدی مصنوعی طبیعی و در نتیجه بی ضرر هستند، احتمالاً به استفاده از آنها در بین جوانان کمک کرده است. دلیل دیگر استفاده مداوم از آنها این است که آزمایش های استاندارد دارویی نمی توانند به راحتی بسیاری از مواد شیمیایی مورد استفاده در این محصولات را تشخیص دهند.

4-طرز استفاده از حشیش مصنوعی

تولیدکنندگان این محصولات را در بسته بندی های فویل رنگارنگ و بطری های پلاستیکی برای جذب مصرف کنندگان به فروش می رسانند. آنها این محصولات را تحت طیف گسترده ای از نام های تجاری خاص به بازار عرضه می کنند. رایج ترین راه برای استفاده از کانابینوئیدهای مصنوعی دود کردن مواد گیاهی خشک شده است. کاربران همچنین مواد گیاهی اسپری شده را با ماری جوانا مخلوط کرده یا آن را به عنوان چای دم می کنند. سایر کاربران محصولات کانابینوئید مصنوعی را به عنوان مایع برای تبخیر در سیگارهای الکترونیکی خریداری می کنند.

تاثیرگذاری حشیش مصنوعی بر مغز

کانابینوئیدهای مصنوعی بر روی همان گیرنده های سلولی مغز مانند، ماده ای که ذهن را تغییر می دهد در ماری جوانا، عمل می کند. تاکنون، مطالعات علمی کمی در مورد اثرات حشیش مصنوعی بر مغز انسان انجام شده است، اما محققان می‌دانند که برخی از آنها قوی‌تر از ماری جوانا به گیرنده‌های سلولی تحت تأثیر THC متصل می‌شوند و می‌توانند اثرات بسیار قوی‌تری ایجاد کنند. اثرات سلامتی حاصل می تواند غیرقابل پیش بینی و خطرناک باشد.برای اشنایی بیشتر با روش های ترک ماریجوانا کلیک کنید.
یکی از دلایلی که حشیش مصنوعی می تواند همه چیز از تشنج گرفته تا روان پریشی را تحریک کند، نحوه عملکرد آن در مغز است. مانند ماده فعال موجود در کانابیس، THC، شاهدانه مصنوعی نیز به گیرنده CB1 متصل می شود. اما هنگامی که متصل می شود، به جای یک آگونیست جزئی به عنوان یک آگونیست کامل عمل می کند، به این معنی که می تواند گیرنده CB1 را بر روی سلول مغزی با حداکثر کارایی فعال کند، نه فقط تا حدی، مانند THC.

قدرت تاثیرگذاری فوق العاده حشیش مصنوعی

یکی دیگر از مشکلات مصنوعی، قدرت آن است که بسیار زیاد است. قدرت آن می تواند تا صد یا بیشتر از THC بیشتر باشد – این مقدار دارو برای ایجاد اثر لازم است. بنابراین، برای ایجاد حداکثر تأثیر در مغز، تعداد بسیار کمتری از آنها لازم است.  این چیزها کارایی و قدرت بالاتری دارند… حشیش مصنوعی به وضوح با THC بسیار متفاوت هستند و بنابراین جای تعجب نیست که استفاده از آنها ممکن است منجر به ایجاد عوارض جانبی تهدید کننده زندگی شود.
اثرات نامطلوب  اختلالات روانی رایج است و ممکن است شامل اضطراب، مشکل در تفکر واضح، بی قراری، پارانویا و  اختلالات هذیانی باشد. گزارش‌ها نشان می‌دهند که کانابینوئیدهای مصنوعی می‌توانند روان پریشی حاد را تحریک کنند – که به احتمال زیاد در کاربرانی که به دلیل سابقه خانوادگی روان‌پریشی، آسیب‌پذیری بیولوژیکی اساسی دارند – و همچنین اختلالات روان‌پریشی مزمن از قبل موجود را بدتر می‌کنند. علائم روان پریشی می تواند برای مدت قابل توجهی از 1 هفته تا 5 ماه در موارد گزارش شده باقی بماند.

عوارض مصرف حشیش مصنوعی

کاربر نمی داند کدام یک از بسیاری از حشیش های مصنوعی روی مواد گیاهی که خریداری می کند وجود دارد و بسته بندی یکسان به معنای وجود همان کانابینوئید نیست.یک بسته همچنین ممکن است شامل بیش از یک کانابینوئید مصنوعی باشد.بسیاری از کانابینوئیدهای مصنوعی احتمالاً با اثرات غیرقابل پیش بینی مضر هستند.آن ها به روشی که داروهای دارویی آزمایش می شوند مورد آزمایش قرار نگرفته اند و بی خطر بودن آنها ثابت نشده است.
مردم نیز به روش های مختلف به مواد مخدر واکنش نشان می دهند.برای برخی، اثرات ممکن است شدیدتر از دیگران باشد.اثر یک دارو همچنین می تواند تحت تأثیر سایر مواد مخدر یا الکل مصرف شده توسط فرد، سلامت روان آنها یا وجود شرایط پزشکی زمینه ای قرار گیرد.

1-اثرات حاد کانابینوئیدها

حشیش مصنوعی عمدتاً از طریق مفصل، کاسه یا لوله آب دود می شوند، اگرچه می توان آنها را به صورت خوراکی یا داخل بینی مصرف کرد. اثرات حاد مشابه شاهدانه است، از جمله تغییر در خلق و خو، تزریق ملتحمه( قرمزی چشم، ناشی از گشاد شدن عروق ملتحمه که روی صلبیه قرار دارند) و تاکی کاردی. گزارش شده است که اثرات ظرف 10 دقیقه پس از استنشاق شروع می شود و به نظر می رسد اکثر اثرات 2 تا 6 ساعت پس از استفاده از بین می روند.
با این حال، اثرات حاد می تواند با علائم بالینی غیر معمول مصرف ماری جوانا، از جمله فشار خون بالا، بی قراری، توهم، سایکوزیا روان پریشی، تشنج، و حملات پانیک همراه باشد. به طور کلی، شدت عوارض جانبی مرتبط با استفاده از حشیش مصنوعی بسیار بیشتر از ماری جوانا است.

2-سندرم ترک شدید

سوء مصرف مزمن حشیش مصنوعی ممکن است منجر به سندرم ترک شدید و وابستگی شود. استفاده از حشیش مصنوعی حتی به طور علّی با حداقل یک مورد مرگ در اثر مصرف بیش از حد مرتبط است و به احتمال زیاد درگیر چندین مرگ و میر دیگر بوده است، که منجر به بیش از 2500 تماس با مراکز کنترل مسمومیت تنها در سال 2010 و بازدیدهای متعدد از بخش های اورژانس در سراسر ایالات متحده شد. ایالات و اروپا.
برخی از مصرف کنندگان معمولی شاهدانه ممکن است از کانابینوئید مصنوعی به عنوان جایگزینی برای تسکین علائم ترک حشیش استفاده کنند که احتمالاً نشان دهنده تحمل متقابل بین کانابینوئید مصنوعی و THC است. به نظر می رسد ان ها نیز به عنوان یک جایگزین کافی برای حشیش عمل می کنند، به خصوص زمانی که حشیش در دسترس نباشد. گزارش‌های موردی علائم ترک را پس از استفاده از محصولات کانابینوئیدی مصنوعی و همچنین سندرم وابستگی مشابه آنچه در حشیش مشاهده می‌شود، ثبت کرده‌اند.
عوارض جانبی فیزیولوژیک شامل خشکی دهان، سبکی سر و سردرد است. سایر اثرات فیزیولوژیک منفی ناخواسته شامل دیافورز، لرزش، دیستونی و تنگی نفس است. تاکی کاردی با استفاده از کانابینوئید مصنوعی، به دلیل کاهش مقاومت عروق محیطی و نیاز متعاقب آن به حفظ برون ده قلبی با افزایش ضربان قلب، به جای اثر سمپاتیک مستقیم، رایج است. تاکی کاردی ممکن است شدید باشد، همراه با فشار خون بالا و درد قفسه سینه. یک مورد گزارش برادی کاردی قابل توجه همراه با درد قفسه سینه نیز گزارش شده است

3-سندروم استفراغ

چندین ترکیب کانابینوئیدی مصنوعی  به عنوان علت سندرم استفراغ کانابینوئید، که یک اختلال مزمن است که در ابتدا در میان مصرف کنندگان مزمن حشیش که دوره های دوره ای استفراغ و استفراغ را تجربه می کردند، مشخص می شد. درد شکمی که با حمام کردن یا دوش گرفتن با آب گرم تسکین می یابد. با این حال، سندرم استفراغ ناشی از حشیش نادر است. تا جایی که کانابینوئید مصنوعی ممکن است بیشتر باعث استرس و حالت تهوع و استفراغ شود، چنین علائمی می تواند به تمایز مسمومیت بین این دو کمک کند.
سمیت شدید مرتبط با کانابینوئید مصنوعی که نیاز به درمان اضطراری دارد شامل تشنج، نارسایی حاد کلیه و انفارکتوس میوکارد است. مرگ و میر با کانابینوئید مصنوعی به دلیل یک رویداد ایسکمیک قلبی و اضطراب شدید منجر به خودکشی گزارش شده است.
هیچ مطالعه ای در مورد اثرات طولانی مدت حشیش مصنوعی وجود ندارد. کشیدن آن ها معمولاً شامل استنشاق مواد گیاهی سوخته و ناشناس همراه با کانابینوئید مصنوعی است که ممکن است اثرات نامطلوبی بر سیستم ریوی داشته باشد، بنابراین برخی منابع تبخیر را به جای سیگار کشیدن به عنوان روش تحویل توصیه می‌کنند. علاوه بر این، ممکن است سرطان‌زا باشد. داده های حکایتی نشان دهنده توسعه تحمل و سندرم ترک با استفاده مزمن است.

4-سایر عوارض حشیش مصنوعی

از آنجایی که ترکیب شیمیایی بسیاری از محصولات کانابینوئیدی مصنوعی ناشناخته است و ممکن است از دسته‌ای به دسته دیگر تغییر کند، این محصولات احتمالاً حاوی موادی هستند که اثرات بسیار متفاوتی نسبت به آنچه کاربر انتظار دارد ایجاد می‌کند. مصرف کنندگان کانابینوئید مصنوعی برخی از اثرات مشابه با ماری جوانا را گزارش می کنند.

  • خلق و خوی بالا
  • آرامش
  • ادراک تغییر یافته – آگاهی از اشیاء و شرایط اطراف
  • علائم روان پریشی– تفکر هذیانی یا اختلالی که از واقعیت جدا شده است
  • اضطراب شدید
  • گیجی
  • اختلال شخصیت پارانوئید – بی اعتمادی شدید و غیر منطقی به دیگران
  • توهمات – احساسات و تصاویری که واقعی به نظر می رسند، اگرچه واقعی نیستند.

سخن آخر

صرف نظر از حرکات قانونی پیشگیرانه، آن ها هنوز در اکثر کشورهای جهان قانونی و در دسترس هستند. واضح است که افزایش سریع استفاده از حشیش مصنوعی در بین جوانان، ناتوانی فعلی آنها در تشخیص آزمایشات استاندارد ادرار دارو، و معرفی مداوم محصولات جدید ساختاری مشابه با محتوای ناشناخته، خطر قابل توجهی برای سلامت عمومی به همراه دارد.
پروفایل های فارماکولوژیک و سم شناسی این محصولات تقریباً ناشناخته است، همانطور که مکانیسم های زیربنای بسیاری از اثرات نامطلوب مرتبط با استفاده از حشیش مصنوعی ناشناخته است.

پاسخ دهید