بلوغ زودرس چه مشکلاتی ایجاد می‌کند؟

بلوغ زودرس چه مشکلاتی ایجاد می‌کند؟

قد:

یکی از اشکالات بلوغ زودرس این است که می‌تواند کودک شما را در بزرگسالی کوتاه تر از حد متوسط کند. دلیلش این است که کودک بعد از بلوغ خیلی بلندتر نمی‌شود. بنابراین در حالی که ممکن است فرزند شما در ابتدا از همسالان خود بلندتر باشد اما ممکن است زودتر از موعد رشد او متوقف شود.

سلامت روان:

ممکن است فرزند شما در نتیجه بلوغ زودهنگام دچار برخی ناهنجاری‌های اجتماعی یا فیزیکی شود. آنها ممکن است خجالت بکشند و مسخره شان کنند. همچنین ممکن است کنترل خلق و خوی خود دشوار باشد. برخی تحقیقات وجود دارد که به افزایش خطر مشکلات روانی از جمله افسردگی در بزرگسالی اشاره می‌کند.

خطر ابتلا به سرطان:

شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد دخترانی که زودتر از حد طبیعی شروع به قاعدگی می‌کنند به دلیل قرار گرفتن در معرض هورمون‌های جنسی بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان سینه و سرطان اندومتر هستند.

آیا راه درمانی برای بلوغ زودرس وجود دارد؟

ممکن است به شما توصیه شود که چند ماه صبر کنید و فرزندتان را زیر نظر بگیرید تا ببینید اوضاع چگونه پیش می‌رود. اگر یک بیماری زمینه‌ای پیدا شود پزشک شرایط مؤثر بر بلوغ را درمان می‌کند. متخصص غدد دارو را به صورت ماهانه یا هر سه ماه یکبار (بسته به نوع دارو) تزریق می‌کند. کودک شما دارو را تا زمانی که به سن طبیعی بلوغ برسد مصرف می‌کند. گزینه دیگر کاشت ایمپلنت در (زیر بازو و زیر پوست) است که دارو را به تدریج در طول یک سال آزاد می‌کند. این نیاز به جراحی جزئی دارد (و پس از یک سال باید جایگزین شود) اما پس از آن کودک شما نیازی به تزریق مداوم ندارد. عوارض جانبی کم است و بلوغ مجدداً طی 12 تا 18 ماه پس از قطع مصرف دارو توسط کودک شروع می‌شود. در این بین مهم است که به طور منظم به پزشک مراجعه کنید تا سطح رشد و هورمون را کنترل کنید.

چگونه از دخترمان مراقبت کنیم؟

– به دخترتان حقیقت را در مورد آنچه در بدن او می‌گذرد بگویید. مطمئن شوید که آنها می‌دانند که این تغییرات طبیعی هستند و فقط کمی زودتر برای آنها اتفاق می‌افتد

– با معلمان فرزندتان در تماس باشید و مراقب علائم کناره گیری یا افسردگی فرزندتان باشید. سعی کنید کودک خود را در فعالیت‌های منظم از جمله ورزش شرکت دهید

– با دخترتان اغلب در مورد موضوع بلوغ صحبت کنید و به او فرصت دهید تا وقتی آماده شد سؤال بپرسد. کتاب‌های زیادی در مورد بلوغ وجود دارد. برای خواندن و صحبت کردن با هم وقت بگذارید

– زمانی را صرف کارهایی کنید که بر نقاط قوت آنها تمرکز دارد و از محصولات زیبایی پوستی استفاده کنید

آیا دختران زودتر از قبل به بلوغ می‌رسند؟

بلوغ زودرس باید از سن کمتر از 8 سال به کمتر از 7 سال در دختران سفیدپوست و قبل از 6 سالگی در دختران سبزه تغییر یابد. با این حال متخصصان دیگر هشدار می‌دهند که در صورت کاهش این دستورالعمل‌ها ممکن است مشکلات مرتبط با بلوغ زودرس از بین برود. محققان در حال بررسی دلایل احتمالی شروع زودرس بلوغ هستند از جمله افزایش اضافه وزن و چاقی، کاهش فعالیت بدنی، استرس (از جمله سوء استفاده جنسی در دوران کودکی) و قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی مختل کننده غدد درون ریز.

پاسخ دهید