هنگام نوشیدن نوشابه چه مواد خوراکی را مصرف نکنیم؟

هنگام نوشیدن نوشابه چه مواد خوراکی را مصرف نکنیم؟

 شیر:

به عنوان مثال شیرینی‌های پر از خامه و کیک‌های تولد را در نظر بگیرید. وقتی این غذا‌ها به معده شما می‌رسند ترکیب نوشابه و شیر اسیدیته زیادی تولید می‌کند که می‌تواند باعث گرفتگی معده، رفلاکس اسید یا سوء هاضمه شود.

 قهوه:

ترکیب قهوه و نوشابه شامل کافئین برای بدن سمی هستند. بنابراین قهوه در لیست ما از نوشیدنی‌هایی است که نباید آن‌ها را با نوشابه ترکیب کنید. انجام این کار می‌تواند منجر به بی‌خوابی، کابوس یا مشکلات به خواب رفتن شود. علاوه بر این وقتی هر دوی این نوشیدنی‌ها به معده می‌رسند این ترکیب می‌تواند نوعی فوم حباب دار تولید کند که بسیار اسیدی است. بنابراین هنگام گرفتگی معده که نتیجه سوء هاضمه است احساس هوشیاری را تحریک می‌کنید.

 شیرینی:

شیرینی می تواند منجر به افزایش خطرناک سطح قند خون شما شود حتی می‌تواند خطر‌ایست قلبی را افزایش دهد. همچنین به دلیل میزان قند موجود در بدنتان هوشیار خواهید بود. بنابراین اگر می‌خواهید از شیرینی‌های خود لذت ببرید آن‌ها را با هر نوع نوشابه دیگری ترکیب نکنید.

 غذا‌های ادویه دار:

مواد تند یا ادویه‌هایی مانند فلفل قرمز، زیره یا کاری به غذا‌ها طعم می‌بخشند. با این حال هنگامی که مصرف می‌شوند آن‌ها به طور خودکار دمای شما را افزایش می‌دهند. اگر فکر می‌کنید که نوشیدن یک لیوان نوشابه باعث رفع تشنگی یا خنک شدن معده می‌شود در اشتباهید و با این کار اسید معده خود را افزایش می‌دهید.

بعد از خوردن نوشابه در بدن چه اتفاقی می‌افتد؟

 بعد از ۱۰ دقیقه:

یک لیوان نوشابه ۱۰ قاشق غذاخوری شکر دارد.  نوشابه به شما انرژی و اجازه هوشیاری نمی‌دهد و قند خون شما را متعادل نمی‌کند و می‌تواند خطرناک باشد.

 بعد از ۲۰ دقیقه:

سطح انسولین در جریان خون افزایش می‌یابد و کبد شما باید برای تبدیل قند سخت‌تر کار کند. نکته منفی این است که این قند را به چربی تبدیل می‌کند.

بعد از ۴۵ دقیقه:

بدن شما تولید هورمونی به نام دوپامین را افزایش می‌دهد که مسئول تحریک ناحیه‌ای از مغز است که به لذت و پاداش اختصاص دارد.  به همین دلیل است که ما بسیار دوست داریم نوشابه بنوشیم.

 بعد از ۱ ساعت:

اثر ادرارآوری که ظاهراً این نوشیدنی‌ها دارند نادرست است زیرا مواد زائد بدن را از بین نمی‌برد بلکه مواد مغذی ضروری را از بین می‌برد. بنابراین افراد اغلب پس از نوشیدن نوشابه احساس ضعف یا تحریک‌پذیری می‌کنند.

پاسخ دهید